Top 10 Joseph Gordon-Levitt Performances
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 50/50 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 2. | (500) Days of Summer | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Mysterious Skin | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | The Lookout (2007) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Brick (2006) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Don Jon | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | The Walk (2015) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Treasure Planet | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Looper | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | 10 Things I Hate About You | 3.0/4 | 2.8/4 |



