The Best Cinematography
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Sunset Boulevard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Raging Bull | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Hidden Fortress, The ( Kakushi-toride no san-akunin ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Thin Red Line | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Once Upon a Time in the West | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Psycho (1960) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Legends of the Fall | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Casablanca | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Road to Perdition | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | The Curious Case of Benjamin Button | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Touch of Evil | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Sin City | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | The Aviator (2004) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Dark City (1998) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Sunshine (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | War Horse | 1.0/4 | 2.8/4 | 
Recent Comments
Holas - wrote on 04/24/09 at 12:03 PM CT
The Best Cinematography comment
i wouldn't change a thing....nice!
The Scripted - wrote on 04/06/09 at 08:14 PM CT
The Best Cinematography comment
Once again.....this category....see The Big Blue (Le Grand Bleu). ~The Scripted~ It has Jean Reno....what more do you need?? :-)
James_Spzilman - wrote on 10/01/07 at 02:32 PM CT
The Best Cinematography comment
Excellent with Lawrence of Arabia at #1, well-deserved!
Super Kev - wrote on 08/30/07 at 10:18 AM CT
The Best Cinematography comment
Ya know what's crazy? I haven't even seen the first six! I KNOW RIGHT?? However, I may just have to steal this list title cuz i like it so much!







