Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Silence of the Lambs | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | The Departed | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Saving Private Ryan | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Back to the Future | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Rear Window | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Braveheart (1995) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Lord of the Rings: The Two Towers | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | American Beauty | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Casablanca | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Psycho (1960) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | The Shining (1980) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Alien | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Gladiator (2000) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Die Hard | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Indiana Jones and the Last Crusade | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | No Country for Old Men | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Jaws | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Aliens | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | The Sixth Sense | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 24. | Fargo (1996) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 25. | Terminator 2: Judgement Day | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 26. | The Bourne Ultimatum | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 27. | The Lion King (1994) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 28. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 29. | Juno | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 30. | Amadeus | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 31. | Jurassic Park | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 32. | The Bourne Identity (2002) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 33. | Ferris Bueller's Day Off | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 34. | Edward Scissorhands | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 35. | Finding Nemo | 3.5/4 | 3.2/4 |



