Top Sci-Fi Movie List by anakinpeter

Top Sci-Fi

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Godfather 4.0/4 3.5/4
2. The Matrix 3.0/4 3.2/4
3. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
4. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
5. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
6. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
7. The Godfather: Part II 3.5/4 3.4/4
8. Back to the Future 2.0/4 3.3/4
9. Alien 4.0/4 3.3/4
10. The Shining (1980) 2.5/4 3.3/4
11. Young Frankenstein 2.5/4 3.2/4
12. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
13. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
14. The Transformers (2007) 4.0/4 2.8/4
15. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 2.5/4 3.2/4
16. Caddyshack 3.0/4 3.0/4
17. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
18. Army of Darkness 3.5/4 3.0/4
19. Jaws 3.5/4 3.2/4
20. National Lampoon's Animal House N/A 3.0/4
21. 2001: A Space Odyssey 2.5/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name