Favorite Movies of 2012
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Master (2012) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Skyfall | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Moonrise Kingdom | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Seven Psychopaths | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Silver Linings Playbook | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Cabin in the Woods | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Looper | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Compliance | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Killer Joe | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Cloud Atlas | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Sinister | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Flight (2012) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Prometheus (2012) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | The Dark Knight Rises | 3.0/4 | 3.4/4 |



