Ranking John Huston Movies by Logan D. McCoy

Ranking John Huston Movies

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Treasure of the Sierra Madre 4.0/4 3.2/4
2. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
3. The Man Who Would Be King 4.0/4 3.0/4
4. The Asphalt Jungle 4.0/4 3.0/4
5. Fat City 4.0/4 3.0/4
6. The African Queen 3.5/4 3.1/4
7. The Dead (1987) 3.5/4 2.5/4
8. The Misfits (1961) 3.5/4 2.8/4
9. Prizzi's Honor 3.5/4 2.7/4
10. Key Largo 3.5/4 3.0/4
11. Heaven Knows, Mr. Allison 3.5/4 2.8/4
12. Wise Blood 3.0/4 2.8/4
13. Annie (1982) 3.0/4 2.6/4
14. Moby Dick (1956) 3.0/4 3.0/4
15. The Red Badge of Courage 3.0/4 2.4/4
16. In This Our Life 3.0/4 2.8/4
17. The Unforgiven (1960) 3.0/4 2.6/4
18. Moulin Rouge (1952) 3.0/4 2.5/4
19. Reflections in a Golden Eye 2.5/4 2.5/4
20. Under the Volcano 2.5/4 2.7/4
21. Beat the Devil (1954) 2.5/4 2.3/4
22. The Bible: In the Beginning... 2.5/4 2.4/4
23. Phobia (1980) 2.0/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name